GETTING THINGS DONE: ЕВОЛУЦИЈА ИЗГРАЂЕНОГ ОКРУЖЕЊА У ФОРАРЛБЕРГУ
Ова изложба настала је да би представила архитектуру из Форарлберга међународној публици у облику путујуће изложбе која ће гостовати широм света. Изложба обухвата више од 230 пројеката и око 700 фотографија архитектонских дела.
Форарлберг је најзападнија и најмања од свих области републике Аустрије, граничи се са јужном Немачком, Швајцарском и Лихтенштајном и има популацију од нешто више од 375.000 становника. Њен главни град, Брегенц, налази се на Боденском језеру. Ова област је имала посебан ток културне изградње крајем 1950-их и почетком 1960-их. Главну улогу у културном развоју имао је покрет VORARLBERGER Bauschule/ Форалрбершка школа градње, чија слава надилази локалне и националне границе. Зато се овај регион данас може похвалити релативно високом густином иновативне, ендемске архитектуре.
Главни изазов изложбе је проналажење формата који омогућава да се њена критичка функција не изгуби иза сјајних површина представљених објеката, али и да се осигура да тај критички став неће компромитовати представљање неоспоривих достигнућа и квалитета форарлбершке архитектуре и културе градитељства. Све ово је добило још више на важности када се спојило са циљем да се интернационална публика просто не суочи само са пуким формама одабраних дела и прототипова, јер то не би у правом светлу представило ни специфичне локалне контексте ни шире тематске интересе архитеката и других људи широм света.
Пошто архитектура почива на знању и стручности који произилазе из непосредних акција и практичног искуства, ова изложба такође истражује историју актера који су допринели, и још увек доприносе, архитектонском развоју Форарлберга. Због тога је направљена колекција филмских интервјуа, са укупно 70 филмова до краја 2014. године, који су, са неколико изузетака, направљени у приватним кућама и апартманима интервјуисаних. Интервјуе прати серија фотографија начињена на локацијама и веома елоквентно одражава живописну различитост тих кључних сведочанстава за савремену историју.
Колико се може глобализација, која убрзано захвата све области живота, помирити са специфичним локалним изазовима, а да не буде подвргнута традиционализму или озбиљном регионализму?
Главна карактеристика прагматичног приступа базираног на специфичном контексту је локални заштитни знак архитектонског фенотипа који се прилагођава одређеним захтевима свог директног окружења, заснованог на локалним аналогијским принципима дизајна.
Презентације пројеката углавном потичу из архива самих архитеката. Коришћени су и материјали из Бечког Архитектонског Центра, Форарлбершког института за архитектуру и Форарлбершке државне библиотеке.